A Liberty dunaújvárosi egységéhez, a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft-hez kirendelt ideiglenes vagyonfelügyelő arról tájékoztatta a szakszervezeteket, hogy a tulajdonos nem tudja kifizetni a béreket. A Bérgarancia Alapból kaphatnak fizetést megint a vasműsök.
Alig néhány óra telt csak el a Liberty Dunaújváros hengermű újraindításának bejelentését követően és máris érkezett egy nagyon kellemetlen hír. A Vasas Szakszervezeti Szövetség osztotta meg ugyanis azt, hogy a mai napra megszűnt a vízszolgáltatás és az internetszolgáltatás, mindamellett, hogy a munkavállalók már hónapok óta fűtés és melegvízszolgáltatás nélkül végzik munkájukat. Délután a társaság megküldte válaszait érdeklődésünkre.
Hozzánk eljutott belső levél alapján a Liberty Dunaújváros menedzsmentje – a szakszervezetekkel egyeztetve – az elmúlt hetekben áttekintette az üzem novemberi újraindításának lehetőségeit. Terveik szerint a késztermékgyártás a technológiai sorrendet követve, november közepétől fokozatosan indul újra.
Hozzánk eljutott belső levél alapján a - múlt héten felszámolási eljárások kezdeményezése miatt országos hírekbe került - Liberty Dunaújváros nyugtatja dolgozóit: időben, azaz holnap megtörténik a szeptemberi bérek kifizetése.
Lépett a kormány, hogy a Dunai Vasmű dolgozói mielőbb megkapják a fizetésüket: a cég nevének említése nélkül, mai hatállyal pontosítja a Magyar Közlönyben megjelent rendelet a vagyonfelügyelő kirendelésének, a Bérgarancia Alapból történő támogatás-lehívás veszélyhelyzeti szabályait. Kiderült az is, hogy mára az egykori Dunaferr mindkét utódvállalatának elrendelték a felszámolását.
Rendkívüli sajtótájékoztatót hirdetett a Nemzetgazdasági Minisztérium kedd kora délutánra, miután felgyorsulni látszanak a kellemetlen fejlemények a dunaújvárosi vasmű ügyében: az egyik utódcég ellen felszámolási eljárást kezdeményezett a tartozások miatt az ISD Power áramszolgáltató. Közben a tárca korábban azt közölte: az új tulajdonos "mindent megígért, de szinte semmi sem teljesült". Az államtitkárok elmondása szerint az NGM készen áll a beavatkozásra attól függően, hogy milyen forgatókönyv valósul meg a következő napokban, hetekben a cég működését illetően. Időközben kérdéseinkkel megkerestük a vasműt működtető Liberty Dunaújvárost, ahonnan kedd este kaptunk választ.
A dunaújvárosi vasmű utódcégeit energiával ellátó ISD Power (amely szintén felszámolás alatt van 1,5 éve) kedden bejelentette, hogy mivel a Liberty Steel tulajdonában álló Dunarolling Dunai Vasmű Kft az elmúlt 1 év során jelentős tartozást halmozott fel az energiaszolgáltató felé, a mai napon felszámolási eljárást kezdeményezett a Dunarolling Kft-vel szemben. Az ISD Power bejelentése után nem sokkal a Nemzetgazdasági Minisztérium is közleménnyel jelentkezett. A tárca szerint a Liberty nem teljesítette vállalásait. Az NGM szerint a vasmű helyzete bizonytalan és egyúttal felszólította a tulajdonost, hogy tegyen eleget a jövőben is a bérek kifizetésének. Nagyon úgy tűnik, hogy az egykori Dunaferr most kapja az utolsó szögeket a koporsójába. A tulajdonos, Liberty Steel kedd este válaszolt kérdéseinkre.
Állásidőre küldte mintegy 2000 dolgozóját a Dunaferr (Liberty Dunaújváros). Egészen pontosan a hengerelt termékek előállítását végző Dunarolling Dunai Vasmű Kft.dolgozóiról van szó - írja a Népszava Magyar Zoltán, a Dunaferr DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség elnökének tájékoztatása nyomán.
A bérmegállapodásban rögzített 150 ezer forintos bónuszt még mindig nem kapták meg a Liberty Dunaújváros dolgozói, holott ezt július közepéig utalniuk kellett volna – írja a Népszava.
Már a hétvégén feszültség volt abból, hogy a dunaújvárosi vasmű dolgozói nem kapták meg időben a bérüket. Akkor a félhivatalos információk szerint hétfőre várhatták a fizetésük elutalását, de reggel már hatalmas tömeg tüntetett az igazgatóság épületénél. Frissítés: úgy tudjuk, hogy a dolgozók még mindig nem kapták meg a bérüket, ezért délután 2-kor folytatódhat a tüntetés.
Az európai fémkeresletet meghatározó ágazatok teljesítménye idén várhatóan csökken, közben pedig az elmúlt években kialakult nemzetközi trendek pedig tovább súlyosbítják az európai acélipar helyzetét. Amerikai védővámok, Európába áramló acélimport a harmadik országokból, túlkínálat a globális termelésben, többletkapacitás, megemelkedett energia- és más termelési költségek - sorolhatóak az okok. A kilábalás egyelőre elmaradt, ez pedig jelentős kockázatot jelent a hazai Dunai Vasmű számára is.
Szerda délután egyeztetést tartottak a dunaújvárosi vasműben: a cég vezetői az érdekképviseletekkel közölték, hogy átszervezik a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. munkavállalóinak munkarendjét. A döntés értelmében számos kollégát szakaszos (ideális esetben kétműszakos) munkarendbe helyeznek át és/vagy állásidőre küldenek. Ezzel kijelenthető: a dunaújvárosi acélgyártás leépülésének keserű, de gyakorlati, a dolgozókat is közvetlenül érintő folyamata beindult. Az új tulajdonos viszont azt hirdeti: ez csak átmeneti állapot.
A Liberty Dunaújváros megkezdi két kokszoló kemencéjének leállítási folyamatát, amelyek egyre hatékonytalanabbá, nehezen karbantarthatóvá váltak, és veszteséget termeltek a piaci túltermelési kapacitások miatt - jelentette be hétfő délben megjelent közleményében a társaság. A bejelentés időzítése rendkívül érdekes, ugyanis fél nappal az önkormányzati választások (ahol az ellenzéki összefogás jelöltje maradt a polgármester) után érkezett a térség szempontjából rendkívül negatív hír, ami szakértők szerint elkerülhetetlennek tűnt az elmúlt hónapokban. Ezzel az egykori Dunaferr megmentése újabb fordulatot vett, és megmentésről csak részben beszélhetünk. Hétfő délután az ügyben megszólalt az iparfejlesztésért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium is.
Megszületett a Dunaferr üzemében a munkavállalói juttatásokról, benne a béremelés részleteiről, a megállapodás a felek között, amelynek a lényege az, hogy 150 ezer forint bónuszt és 43 ezer forint alapbérfejlesztést vállalt a munkáltató – derült ki a Dunaújvárosi Hírportál beszámolójából.
A Dunaferr eszközei és dolgozói ugyan megmenekültek, hiszen az indiai Liberty Steelhez kerültek, de a vas- és acélgyártás gyakorlatilag megszűnt Dunaújvárosban. Az új tulajdonos fő bevétele a szén-dioxid-kvóták eladásából származik, míg a termelés jelentősen csökkent - írta meg a társaságok beszámolói alapján a G7.
Sztrájkbizottság alakult és sztrájkra készülnek a dolgozók a Liberty Dunaújvárosnál (korábbi Dunaferrnél). A szakszervezet hetek óta sikertelenül próbál megállapodni a béremelésben a munkáltatóval, pedig a reálkeresetek öt éve nem emelkedtek a cégnél - írja a Forbes.
Ross Ulbricht, azaz Dread Pirate Roberts teljes és feltétel nélküli elnöki kegyelmet kap.
Hatalmas infrastruktúra-fejlesztés indul.
Aggasztó helyzetben a Debrecenben beruházó akkumulátorgyártó.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
A legtöbb országnak összesen nincs ennyi katonája.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.